Tuna Nehri Akmam Diyor Notaları

Türk halk müziğinin güzel örneklerinden biri olan “Tuna Nehri Akmam Diyor” şarkısı, hem sözleri hem de notasıyla dinleyenlere duygu dolu anlar yaşatıyor. Bu makalede, sözleri, notası ve hikayesi hakkında daha fazla bilgi edinebilir, şarkıyı en iyi kimlerin söylediği hakkında da bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Tuna Nehri Sözleri:

ADVERTISEMENT

Tuna nehrinin kıyısında
Ben ömrümü tükettim boş yere
Yarim akşam olmadan
Ben ömrümü tükettim boş yere

Bu dizelerde, yorgun bir insanın Tuna Nehri kıyısında durduğuna ve hayatının ne kadar boşa harcandığına dair bir his var. Yalnızlık, güvensizlik ve kayıp duygusu şarkının hemen her satırında hissedilebiliyor.

Tuna Nehri Notaları Melodika

ADVERTISEMENT

“Tuna Nehri Akmam Diyor” şarkısının notası, Türk halk müziği için oldukça tipiktir. Şarkı 2/4 zaman imzasıyla yazılmıştır ve genellikle Akustik veya Klasik gitar kullanılarak çalınır. Basit ve yavaş tempo, şarkının melankolik havasını yansıtır.

Şarkıyı söyleyen Kişiler:

“Tuna Nehri Akmam Diyor” şarkısı, Türk Halk Müziği sanatçıları arasında oldukça popülerdir. En iyi bilinen performanslar, Saadet Türköz, Arif Şentürk, Nesrin Sipahi, Gülay, Haluk Levent ve Selda Bağcan gibi ünlü isimlerin seslendirdiği versiyonlardır.

ADVERTISEMENT

Hikayesi:

“Tuna Nehri Akmam Diyor” şarkısı, 1939 yılında musiki sanatçısı Muzaffer Sarısözen tarafından yazıldı. Sarısözen, şarkıda babasının İlköğretmen Okulu’nda çalıştığı, henüz çocuk yaşta konvansiyonel bir eğitim alma şansı olmayan fakir bir ailede büyüdüğüne ve zaman zaman Tuna Nehri kıyısındaki evlerindeki hüzünlü günleri bile “boş geçirdiğine” dair anılarını anlatıyor.

Tuna Nehri Akmam Diyor saz Notaları

Tuna Nehri Akmam Diyor“, yorgun ve hayal kırıklığına uğramış bir insanın ömür çizgisindeki düşüncelerini tamamen özenli bir üslupla özetleyen bir şarkıdır. Hüzünlü sözleri ve sakin yapısı, bu şarkıyı Türk halk müziği tarihinde sevilen bir klasik yapar.

“Tuna Nehri Akmam Diyor” şarkısı, Türk halk müziği için önemli bir parça olarak kabul edilir ve müzikseverler arasında hala popülerdir. Hem notaları hem de sözleri ile, dinleyicilere derin bir duygusal deneyim sunar ve zengin hikayesiyle insanların hayatında iz bırakır.

Tuna Nehri Akmam Diyor Do Re Mi Melodika Notası

la si do si la__ mi__ | re do si la sol__

la si do si si la | sol la sol fa fa mi mi_

re mi mi_ mi_ | re mi fa mi mi_
Tuna nehri akmam diyor

re mi fa mi mi re | re mi re do do si si__
etrafımı yıkmam diyor

si do la__ mi__ | re do si la sol__
şanı büyük Osman Paşa

la si do si si la | sol la sol fa fa mi mi_
Plevne’den çıkmam diyor

Tuna Nehri Akmam Diyor Kolay Notası