Müzik Terapi Nedir?

İnsanların hayatında önemli bir yer tutan müzik, insanları sadece zihinsel olarak değil, fiziksel olarak da rahatlatıcı etkiye sahiptir. Her müziğin kendine has bir dili ve tonu vardır. İnsanın tüm duygularına nüfuz eden bir müzik tarzından bahsedebiliriz.

Müziğin kendine özgü bir yapısı vardır, ancak bazı durumlarda insanların ruh sağlığı sorunlarını tedavi etmelerine yardımcı olabilir. Müziğin rahatlatıcı doğası, insanların kendilerini rahatlamış ve içinde bulundukları durum hakkında daha net hissetmelerini sağlar. Müzik açık ve basit olmalı ve özellikle terapide kullanılan müzik anlamlı olmalıdır.

ADVERTISEMENT

Müzik dinlemek, duygularınızı ve ritim duygunuzu uyandırır ve size içsel bir güç verir. Müzik rahatlatır, sakinleştirir ve aynı zamanda heyecanlandırır. Kısacası müzik zihni zenginleştirir ve aynı zamanda insanın çevresiyle bağını koparmasına da yardımcı olur. Çoğu insan müzik dinlemenin kendilerini rahatlattığını ve dikkatlerini dağıttığını bilir, bu nedenle çalışırken, okurken veya sadece dinlenirken müzik dinlemeyi tercih ederler. Tabii müzikle yaşama tutkum arttıkça tedavi edici bir araç olarak kullanılmasından da kurtulamadı. Müzik terapi ise bu konuda kullanılmaya başlanan alternatif bir terapidir.

Müzikli Terapi Tedavisi

Müzik terapi yöntemleri sadece profesyoneller tarafından kullanılmalıdır. Aksi halde sonuç alamazsınız. Müzik terapi sırasında seçilen müzik, kişinin sahip olduğu sorundan farklı ise seçilen müzik o kişiye özeldir. Müzik, insan merkezi sinir sistemi ve serebral korteksteki düşünme ve öğrenme noktalarını doğrudan etkiler. Kişi vücudunun kontrolünü elinde tuttukça kişi yaşadığı depresyondan kurtulmaya başlar. Mevcut hayat koşuşturması, ister istemez insanın hayatında bazı engellere neden olabiliyor. Bazı insanlar bu durumdan kendi başlarına kurtulabilirler, ancak daha büyük duygusal değişiklikler yaşayanlar ancak tedavi ve profesyonel temas ile iyileşebilir.

ADVERTISEMENT

Müzik ve Depresyon

Müzik, depresyondan muzdarip olanlar için çok yardımcı olabilir. İnsanlar yaşadıkları sorunlarla başa çıkmak için müziği kullandıkça, sorunları derinden yüzeye çıkarır ve üstesinden gelmeyi öğrenirler. Hepimiz sorunlarımızı kendi içimize attığımız dönemlerden geçiyoruz. Sorunun bu kadar derinden sorulması, unutulmayacağına veya solup gitmeyeceğine işaret ediyor. Elbette tüm bu duygular müzik terapi sırasında güçlü bir şekilde yaşanır.