Çok Uzaklarda Tab

Sokaklarda rüzgar; Ülkemizde gitar çalan herkesin çalması gereken bir şarkı. Gitar Dersi Marşı, çalmayanlar için bile dışladığımız nadir bir parça. . Şaka bir yana, gitar çalarken çalınması gereken en önemli şarkılardan biri olduğunu söyleyebilirim. Öğrencilerimin Far Far çaldığı ilk şarkılardan biri. Çok akılda kalıcı bir şarkı olduğu için hatırlaması çok kolay. Gitar çalmak da çok kolay.

Bu şarkıyı genellikle A minör tuşuyla çalıyoruz, minör şarkılara alışkanlık kazandırıyor. Ben de bu şarkıyı öğrenciler ilerledikçe kulaktan kulağa şarkı yaparken kullanıyorum. Ayrıca, yeni başlayanların ilk dizede A notunu kullanması için iyi bir bahane. Gitar dersi vermeye başladığımda bu şarkıyı çalmamak için çok uğraştım ve Akdeniz Akşamları’ndan vazgeçtim . . . O zamanlar klişeydi, acemiydim . .

ADVERTISEMENT

Sokakta Rüzgar 1997 yılında Nilüfer’in Nilüfer ile adlı albümünde yer aldı.Aslında Nilüfer’den dinlediğimiz bu şarkı bir cover. Şarkının orijinal adı “Tango to Evora”. 1991’de Loreena McKennitt’in “The Visit” albümünde yer aldı. Şarkı aslında sözsüz, enstrümantal. Orijinal versiyonu çıktığında bu şarkının her yerde çalındığını hatırlıyorum.

Bu şarkıyı mutlaka çalın ve repertuarınıza ekleyin. Akorları basit bir arpej olarak çalmanızı tavsiye ederim. Şarkının sözlerini aşağıya yapıştırdım. Sorularınızı yorumlarda sorabilirsiniz. Wind on the Streets Do Re Mi Melodica Notes oynamak istiyorsanız linke tıklayabilirsiniz. İyi şanslar.

ADVERTISEMENT

Bu yazımızda sizlere gitar notaları paylaştık..