Telli Turnam Selam Götür Türküsü

Türk müziğinin en önemli türlerinden biri olan halk müziği, binlerce yılda oluşmuş bir kültürel mirastır. Halk müziği, Anadolu’nun tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, tarım hayatı, dini inançları, toplumsal konuları ve aşkı anlatan sözleriyle bizi büyüler.

Bu kültürel mirastan günümüze kalan birçok güzel şarkı vardır. Bunlardan biri de Telli Turnam Selam Götür şarkısıdır. Bu şarkı, uzun yıllardır Anadolu’da birçok kişi tarafından söylenir. Bu şarkıyı bilen insanlar, bu şarkıyı genellikle bir araya gelip söylerler.

ADVERTISEMENT

Telli turnam selam götür şarkısının sözleri, Anadolu’nun doğal güzelliklerinden, hayvancılıktan ve sürdürülebilir yaşamdan bahseder. Bu şarkıyı söyleyenler tarih boyunca Anadolu’da yapılan geçişlerde, hayvanları taşırken, askerlik yaparken, düğünlerde ve bayramlarda hep birlikte söylemişlerdir.

Şarkının sözleri şöyledir:

Telli turnam selam götür,
Yare söyle ben geldim
Ak göğsünde ciğerim var,
Yarın için ben öldüm

Gözlerimden sevda geldi,
Yüreğim yanar yanar
Sensiz günler geçiyor,
Savrulurum baharlara

ADVERTISEMENT

Yolu uzun çöller aştım,
Kervanlar kurdum ben
Kelimelerim hüzünlü,
Gelmez olurum bir daha

Telli turnam selam götür şarkısı, Anadolu’da halk müziğinin doğal bir parçasıdır. Bu şarkı, Anadolu’nun sıcak topraklarında, yemyeşil ovalarında, karlı dağlarındaki sığınaklarda, sahil kıyılarındaki kumsallarda ve güneşli günlerinde hep birlikte söylenmiştir.

Telli turnam selam götür şarkısını duyen herkes, bu şarkının İstanbul Üniversitesi Halkbilim Bölümü’nden halk müziği uzmanı Fahri Özkaraman‘a ait olduğunu söylemektedir. Bu şarkının sözleri Anadolu çobanları tarafından binlerce yıl önce söylenmeye başlanmıştır. Şarkı, Anadolu’nun doğal güzelliklerini, ortak hayvanlarını, özlemlerini ve hüzünlerini anlatarak bizi büyüler.

ADVERTISEMENT

Telli turnam selam götür şarkısının sözlerindeki “telli turnam” kelimesi, şarkının tamamındaki gibi ortak bir dilden geldiğine inanılmaktadır. Şarkının halk müziği müzik tarihi açısından önemi, Anadolu ülkelerinde ve dünya genelinde biçimleri farklı şekillerde yorumlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Halk müziği, kültürel mirasımızın önemli bir parçasıdır. Anadolu’da yaşayan binlerce insan halk müziğiyle büyümüş, hayatını bu müzisyenler ve sanatçılar aracılığıyla anlamlandırmıştır. Halk müziğinin beslediği kültürel zenginlik ve estetik değerler, ülkemizdeki farklı kesimler tarafından da genişçe kabul edilmiştir.

Telli telli türküsünün hikayesi

Telli turnam selam götür şarkısı da bu kültürel zenginliğin bir ürünüdür. Bu şarkı, Anadolu’nun zengin kültürel mirasından geri kalan şarkılar gibi, taşınan bir halka kültürüdür. Uzun yıllardır yakın ilişkileri ve ortaklıkları olan ülkelerde, örneğin Yunanistan’da da benzer müzik türleri icra edilmiştir.

Telli turnam selam götür şarkısı, bin yıllık bir kültürel mirasın parçasıdır. Anadolu’nun doğal güzelliklerinden, hayvancılıktan, sürdürülebilir yaşamı anlatan bu şarkı, halk müziği müziğimizin en güzel örneklerinden biridir. Bu şarkı, geçmişin derinliklerinde saklı olan kültürel hazinemizin bir kaynağını temsil eder.

 • Telli turnam selam götür
  Sevdiğimin diyarına
  Üzülmesin ağlamasın
  Belki gelirim yarına cananımaHasret kimseye kalmasın
  Sevdalılar ayrılmasın
  Ben yandım eller yanmasın
  Sevdanın aşkın narına canıma

  Gönüle hasret yazıldı
  Sevgiye mezar kazıldı
  İki damla yaş süzüldü
  Gözlerimin pınarına

  Hasret kimseye kalmasın
  Sevdalılar ayrılmasın
  Ben yandım eller yanmasın
  Sevdanın aşkın narına canıma

 • Musa Eroğlu