Piyano Notaları: Her Şeyi Öğrenin

Piyano dünyasını keşfetmek herkesin hayalinde bulunan bir harekettir. Piyano konusunda seçilen melodileri tartışmaya değer, aynı zamanda müzik çalma yeteneğini ve becerilerini göstermek için harika bir yoldur. Piyano notalarını öğrenmek bazı insanlar için çoğunlukla birkaç hafta sürerken, diğerleri için aylarca ve dahası olabilir. Müziği seviyorsanız, piyano notalarını öğrenmek eğlenceli, lezzetli ve gerekli olabilecek bir şey olabilir. Bu blog gönderisi, piyano notaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar.

Piyanonun Temelleri

Bir piyano öğrenmeye başlamadan önce, iyi bir şekilde en az çok temel bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Piyanolar, klavye aletleridir ve çift tonajlı silindiri ile çoğu melodi çalmak için 88 tuştan oluşurlar. Tuşları dört ana grupta inceleyebilirsiniz: siyah, beyaz, sol tuşlar ve hepsi. Siyah ve beyaz tuşlar, standart müzik sistemleri tarafından tanımlanan 12 notayı oluşturur ve diğer ikisi bu notalara daha küçük sayıda nota verir – bazıları, siyah tuşların üstündeki yuvarlak ücretlerdir.

ADVERTISEMENT

Notalar Nasıl Okunur?

Piyano notalarına alışmak oldukça kolaydır. Piyano klavyesi aracılığıyla notaları ve elimizi nasıl çalacağımızı öğreneceksiniz. Herhangi bir tuşu çalarken, elimizi kaydırmadan ve düzgün pozisyonda tutarak, her tuş için bir adım kullanılır. Beyaz tuşlara müzik sembolleri, siyah tuşların üstüne ‘flat’ veya ‘sharp’ olarak isimlendirilen küçük dairesel ücretler eklenir. Sadece birkaç hafta geçirdiğinizde, piyanonun temellerini kurmuş olacaksınız.

Piyanonun Türleri ve Notaları

Yalnızca tek bir tür piyano notası yoktur. Hem klasik müzikte yaygın olarak kullanılan piyano notaları vardır, hem de modern pop müziğine özgü piyano notaları vardır. İlk olarak başladığınızda, çoğu öğrenci klasik piyano notalarını öğrenmeye başlar. Yani, skale ile neyin çalınağı hakkında bilgi sahibi olursunuz ve daha sonra hareketinize başlayabilirsiniz. Ayrıca, modern müzik tarzlarını da öğrenmek mümkündür ki bu da, piyanoyu klasik ortamdan modern akımlara taşımak açısından oldukça faydalı olacaktır.

Notaları Takip Edin

Bir piyano öğrenmesinin başlangıcı, nereden kalkış yapmanız gerektiğini anlamak için notaları takip etmektir. Bu, piyanonun tuşları üzerindeki sesler ile aranızda bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, basit bazı melodileri tanımanız ve işlemlere alışmanız gerekirdi. Her nota sütunun tek başına salınımda olduğunda aynı ses çıkar, böylece bu şekilde ilerlerseniz herhangi bir değişiklik yaşamazsınız. Muzik notaları seviyorsanız, bu şekilde devam etmek çok eğlenceli olacaktır.

ADVERTISEMENT

Çalma Teknikleri

Bir piyanonun notalarını öğrendikten sonra, çalma tekniklerini uygulama alanını getirmeniz gerekecektir. Klavyedeki her tutmada, doğru pozisyona uluma ve tuşa basış zamanını yakalamak gerekir. Başlangıçta, piyano notalarını öğrenmek ve bunları alıştırmak gerekir. Gittikçe daha büyük beceri ve enerjiyle pratik yapmaya başlayacaksınız.

Konser Vermek

Uzman piyanistlerin performans gösterileri ve konserleri, piyano öğretmenlerinin alıştırmalarını çalarak kendi başarılarını göstermek için harika bir araçtır. Giderek daha uç noktaları keşfetmek, müziğin onu diğer insanlara sunmak için ideal bir hata yaratabileceği anlamına gelir. Eğer konser vermek istiyorsanız, konsere sahip oluş ve piyano sosluklardaki notaları takip edici becerilerinin çok hayati önemi vardır.

Piyano Nasıl Çalınır ?

Derslerinde piyano çalmaya tamamen hazır olmak, piyanonun notalarını öğrenmek için harika bir yoldur. Bunu yapmak, piyano notalarının her şeyini aklınızda toplamak ve hangilerinin ortaya çıktığını bilmek demektir. Piyanonun notalarını öğrendikten sonra, piyanonun temelinin öncelikle bilgi toplamak olduğunu anlamanız da büyük önem taşır. Giderek daha büyük tartışmaya ve uygulamalarınızı geliştirmeye katılarak daha iyi bir piyanist olabilirsiniz.

ADVERTISEMENT