Org Notaları

Müzik dünyasında, birçok farklı nota çeşidi vardır. Fakat aralarında en çok kullanılanı ve bilineni “org notaları” dır. Bu notalar, özellikle kiliselerde, törenlerde, düğünlerde, ve diğer özel günlerde oldukça sık duyulur. Bu yazımızda, org notalarının ne olduğunu, nasıl çalındığını ve kullanım alanlarını ele alacağız.

Org notaları; bir org çalma aygıtı ile çalınan nota sistemidir. Bu notalar, müzik eğitimi alanlar tarafından çok iyi bilinmektedir. Org notaları, bir çizgi ve bir aralıktan oluşan armonik değerlerdir. Org da çalınabilir müzik eserleri, önceden bir notalara dökülür. Notalar, ezgilere, ritme ve seslere bir anlam taşırlar.

ADVERTISEMENT

Bir org çalma aygıtı, birçok klavye tuşundan oluşur. Her tuş, farklı bir notaya karşılık gelir. Org notalarının harfinin yazıldığı birkaç yer vardır. Şarkının başındaki nota, şarkının isminin yanında bulunur. Org notaları, müzisyenlerin çalması gereken aralıklara talimat verir.

Birçok müzisyen, özellikle kilise müziklerinde org notalarını kullanır. Bu notalar, özel günlerde birçok törende çalınır. Düğünlerde, çiftin yürüdüğü yürüyüş esnasında, hoş bir melodi çalmak isteyen müzisyenler, org notalarını tercih ederler. Törenlerde, özellikle devlet protokolünde çalınan müziksiz ortamlarda, org notalarının kullanımı oldukça yaygındır. Ayrıca, klasik müzik konserlerinde de org notaları kullanılır.

Org notaları, müzik eğitiminde oldukça önemlidir. Birçok müzisyenin başarısında, org notalarına hakimiyeti yatmaktadır. Org notası öğrenmek, müzik yatırımı yapan herkesin yapması gereken bir yatırımdır. Ayrıca, öğrenirken sorun yaşayan öğrenciler için, bir öğretmen tarafından yönlendirilmesi gerekmektedir. Yoksa, başlangıçta zorlanan öğrenciler, org notasında ilerleyemediklerinde, kolay vazgeçenler arasına girebilirler.

ADVERTISEMENT

org notaları, müzik eğitiminin olmazsa olmazlarındandır. Bir müzik aleti seçen kişiler, org notasını öğrenerek en güzel melodileri üretebilirler. Org notalarını öğrenirken, sabırlı olunmalı ve öğretmenin yönlendirmelerine uyulmalıdır. Müzisyenler, öncelikle org notalarına hakim olmalıdır ki, istenilen melodiyi oluşturabilsinler. Bu yüzden her müziksever, müzik eğitimine başlamadan önce, mutlaka org nota eğitimini almaya başlamalıdır. .

Org notaları, Org müzik aletlerinin içerisinde en büyük olanıdır. Org parmakların yetenekleri ile ilgilidir. Org çalan kişinin parmakları genelde uzun yapıya sahiptir. Orkestra müzik aletlerinin içerisinde en büyük olanı ve en çok ses çıkartanıdır. İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olmak üzere toplam 88 tuştan oluşur. Org notaları müziği rahat okuyup yazmaya yarayan işaretlerdir. 7 tane temel notası vardır, 12 tane diyezler ve bemoller ile oluşan notası vardır. İngilizce olan notalar harflerle işaret edilir.

Orgun yapısında borular, klavye, pedallar ve körük bulunur. Org çalan biri bunların hepsinin aynı anda aktif bir şekilde kullanmalıdır. Org tamamen eğitim isteyen ve eğitim süreci uzun süren bir çalgıdır. İsteyerek ve azim edilerek öğrenildiği zaman daha çok çabuk öğrenir. Orgda bulunan borular aynı zamanda üflenerek çalınır. O yüzden hem üflemeli hemde klavyeli müzik aletlerinin arasında yer alır. Orga aynı zamanda piyano da denilir. Org boruları metal veya tahtadan oluşur. Org boruları üflenerek çalındığı için nefese göre ince veya kalın sesler çıkartılır.
Org da çıkacak olan ses tonlarının ve notalarının denetlenmesi gerekli olan düzeneğe konsol denir. İçerisinde klavye ve pedallar da bulunmaktadır.
 

Org notaları:

C- Do
D- Re
E- Mi
F- Fa
G- Sol
A- La
B- Si olmak üzere 7 tane temel notası vardır.
 
52 tuşlu orgun notaları şöyledir;
Do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- sil- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol- la- si- do- re- mi- fa- sol

 

ADVERTISEMENT