O Yâr Gelir Do Re Mi Notaları

Bu yazımızda sizlere O Yâr Gelir şarkı notalarını paylaşıyoruz, sözleri Ruhi Su, halk edebiyatı geleneğinin büyük ozanıdır. Yaşar Kemal‘in sesinden “O yar gelir” türküsü daha önce dinlediniz mi ?

Birçok müzik tutkununun sevdiği O Yâr Gelir Do Re Mi Notaları, adeta dalgalanarak bizi mest eden akıcı melodiler arasında yer almaktadır. Zengin bir kültürel miras olarak vazgeçilmez olan Do Re Mi Notaları, zamana rağmen eskimeyen eşsiz tınılarıyla bizlere canlı müzik armağan ediyor. Kansız yayla ve yüzde yüz saygıyla tarif edilemeyecek güzelliğiyle binlerce yıllardır dillerimizin, ülkelerimizin ve Âlem-i Cihan’daki insanlarımızın hayatının en mukaddes parçası haline gelen O Yâr Gelir Do Re Mi notalarının tarih boyu çeşitli keman, bağlama ve saz fonksiyonlarıyla yaşamımızdaki yerini anlatmaya çalışacağız.

ADVERTISEMENT

Köklü Kültürümüzde Yer Alan Do Re Mi Notaları

O Yâr Gelir Do Re Mi Notaları orta Avrupa ülkeleri ve Soğuk Savaş Coğrafyasında halk müziği olarak tanıdığımız bu müzik eserinde A folklorundan esinlenilmiş klasik notalara sahiptir. Zamanımızda Yunus Emre’yi ve Şeyho Muhammed’i anımsattıkları için Köktürk kültürüne ait olduğu bilinmektedir. Güneydoğu Anadolu topraklarındaki sözlü kültür mirasımızdan gelen, Türk Halk Müziğimizi kaybetmemek amacıyla bizlere nakledilen Do Re Mi Notaları, yüzyıllardır Türk halkının sevgisi ve minneti içerisinde sadece mekanlarda, konser salonlarında kinçi ve gösteri mekânlarını endamlıyor.

Do Re Mi Notalarının Farklı Saz Uyarlamaları

Do Re Mi notalarının çeşitli versiyonları vardır; bunlar keman, bağlama ve çoklu saz uyarlamalarına göre gruplandırılır. Bu notaların keman tatbikatlarının daha çok geleneksel ve romantik bir biçime uygun olduğu söylenebilir. Bağlama ile beraber icra edildiğinde, deyişlerin daha zengin ve çoklu notalı armonide desteklenebildiği görülür. Çoklu saz uyarlamalarının kullanıldığı hamur sapları, rengârenk ustalık müzikleri üretirler. Dans edilebilen Orta Asyalı egzotik pop parçalarına kadar uzanan çoklu saz versiyonlarının kaydı Çanakkale’den Adıyaman’a İpekyolu tarafından geleneksizleşmeyen özelliklere sahiptir. Bu çeşitli versiyonlar, yüzlerce yıllık köklü Türk müziğini bu güne taşıyarak özgün kültürümüzü ve değerlerimizi güncel ve dinamik tutmak da yardımcı olmaktadır.

Do Re Mi Notalarına Katılan Müzikseverler

Türkiye’deki müzik tutkunları Do Re Mi notalarının melodik dalgasını ve halay havasını yaklaşık her yerde duyabiliyorlar.Kocaeli’den Çanakkale’ye Do Re Mi notalarına katılan müzikseverler, bu melodiler çerçevesinde muhteşem türküler söyleyebiliyorlar. Do Re Mi notalarının ritmine kapanan gülüşleri ve onlarla eş zamanlı gelen zıp zıpları Türkiye’nin her yerinde görülmektedir. Kimi zaman bölgece özgü türküler olarak bir araya akıp, diğer zamanlarda ülke geneli kapsamında hareket tarzlarının çeşitlilik göstererek özgün müzik formlarının eserleri olarak medeniyetimizin bir parçası haline gelmektedirler.

ADVERTISEMENT

O Yar Gelir Türkü mü?

Do Re Mi Notalarının eşsiz melodileri vazgeçilmez bir duygu hissedilmesini sağlıyor. Bu melodileri icra edenlerin doğal cazibesi ile kolayca harekete geçen heyecan ve umut odaklı şarkılar besteleniyor. Sağlıklı sorunlara, umudu besleyen müzikleri ve bol neşeyle taşınan tınılarıyla O Yâr Gelir Do Re Mi notaları atmosfer yaratıyor. Halay havasının ve ritminin doğal enerjisini Türk halkı arasında arttırarak kendisine bağlayan bu şarkıların, her yörede özellikleri farklılık göstererek tarihinin izini günümüze aktarıyor.

O Yar Gelir Nota Kısa Sap

Özgün Türk müziğimizin içinde simge olmuş O Yâr Gelir Do Re Mi Notaları günümüzde de vazgeçilmez bir parçamız olarak müzik dünyamıza hala eşlik etmektedir. Artık herkesin rahatlıkla çaldığı ve ballandıra ballandıra kayıtlı kaydı olmayan denizde seyir gemisi gibi ses zerreleri arasında yol alan bu şarkılar, türkülere, âşıkların ezgilerine dahil kalarak ulaşmamızı sağlıyor. Özenle seslenerek insanları rahatlatan ve çılgınlar gibi dans eden şarkıların burukluğu hayata yeni soluk getiriyor. Ünlü ya da amatör şarkıcıların her zaman sevdikleri sazlarla oluşturdukları melodiler sayesinde O Yâr Gelir Do Re Mi Notaları, hem kendine olan saygımızın örgüsüyle kendini yenileyen hem de toplumumuzun canlı müzik armağanı olarak, zamana meydan okumaya devam etmektedir.

O Yar Gelir Melodika Notaları

Birçok müzik tutkununun sevdiği, O Yâr Gelir Do Re Mi notaları, günümüze kadar ulaşan köklü bir kültürel mirastır. Çeşitli saz versiyonları bulunan Do Re Mi Notaları, Türk kültürünün temellerinden gelen klasik, modern veya pop tarzına uyacak yüzyıllardır süregelen melodieler oluşturuyor. Kansız yayla ve yüzde yüz saygıyla tarif edilemeyecek güzelliğiyle Do Re Mi Notaları, müzik tutkunlarının her zaman zevkle dinlediği, çoklu sözlerden toplumsal hareketlere kadar hepimizi buluşturan bir parça eserdir. Zengin tonların heyecanıyla yenilenen ve yaşamımıza değer katan Do Re Mi Notaları, ülkemizin ve toplumsal yaşamımızın özünü oluşturmaktadır.

ADVERTISEMENT

O Yâr Gelir Do Re Mi Notaları

DORE RE LA. DORERERE RE LA.
1- O yar gelir yazıyla bana
2- Yüzün görsem tutulur dilim
3- Aşka düşen divane gezer

REDOO DO REE RERE DOSİ Sİİ DOO DOSI SİLAA LA LA. LALALA
1- Gül olur yaryar gül olur yaryar gül olur..
2- Lal olur yaryar lal olur yaryar lal olur..
3- Del olur yaryar del olur yaryar del olur..
X3
SAZ
DOSİSİ SİLALASOL DOSİSİ SİLALASOL
REDOSİ DOSİLA SİLALA LA LALA
X2

O Yâr Gelir Sözleri

O yâr gelir yazı (da) yaban gül olur (yâr yâr)
Yüzün görsem tutulur dilim lâl olur (yâr yâr)
Aşka düşen divâne gezer del’olur (yâr yâr)

Evlerine vara (da) gele usandım (yâr yâr)
El kızını ben kendime yâr sandım (yâr yâr)
Yüreğime hançer (de) soktu gül sandım (yâr yâr)

Mezarımı derin (de) kazın dar olsun (yâr yâr)
Altı lâle üstü (de) sümbül gül olsun (yâr yâr)
Ben ölürsem sevdiceğim sağ olsun (yâr yâr)