Nota nasıl okunur?

Müzik her zaman olduğu gibi, nota okuma yeteneği de önemli bir şeydir. Yeterince bilgi sahibi olmak, müziğin anlaşılması ve dinlenmesinin anlamını arttırabilir. Kendinizi ezberlemek, müziği ilk elden öğrenmenin kolay yoludur. Nota okumayı öğrenmek için okunacak öncelikleri ve bunları nasıl çalabileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Basit Deneme Koralı

Notaların ne olduğunu ve ayrıca ne yapabileceklerini öğrenmek için basit bir deneme koralı bulmak iyi bir fikirdir. Bunlardan birini edinmek için, en yakın Müzik Kitabevinize birkaç şarkı arasından seçim yapın ve düzenleyici tarafından sunulan denemeleri inceleyin. Özellikle, çalmanızın zorluk derecesinin uygun olmasını sağlamaya çalışın. Bu, okuyamadığınız şarkılar hakkında piyano çalmaya başlama sürecinizin ne kadar güvenilir olduğuna bakmanız açısından faydalı olabilir.

ADVERTISEMENT

Sayıların ve Sembollerin Anlamını Öğrenme

Bir kural olduğu gibi, nota okuma derslerinde temel olarak, sayıların ve sembollerin ne ifade ettiğini öğrenmeniz gerekecektir. Nota okuma derslerinizi tamamlamadan önce, do-mi-re-fa-so-la-ti-do aralığıyla birlikte bu aralığa verilen sembollerin hafızasında tutulması gerekmektedir. Ayrıca, bir oktav aralığı üzerindeki her bir notada belirli bir sayıya işaret edecekleri de unutmayın. Sonunda, bir sayı ve sembol ikilisi ile bir nota okuyabilirsiniz.

Kayan Notaları Öğrenin

Bir nota okumanın sonraki adımı, dikey olarak bir araya getirilmiş notaları okuma eğitiminizdir. Bir notaya bir sayı ve sembol ikilisi atayabilirsiniz, ancak birkaç nota dikey olarak bir araya gelirse, sayı ve sembol ikilisini arada uzunluk vurgularıyla da sınırlamanız gerekebilir. Buna fren veya uzunluk vurguları (ya da süteler) denir. Uzunluk vurgularını gerçekten öğrenmek, çalma özetinizi notalar arasında kaydırmak ve uzunluk vurguları ne derece sürdürseniz daha rahat bir şekilde çalmayı deneyimlemek gibi durumlarda size yardımcı olacaktır.

Çalma Tekniği Geliştirin

En sonunda, nota okuma becerilerinizi ve çalma tekniğinizi geliştirmenin kritik bir yolu vardır. Özellikle, öğrendiğiniz her şeyi çalarken ateşli bir şekilde vurgulamanız gerekir. Hızlı oynayarak veya yavaş oynayarak duruşunuza güvenin ve önceden öğrenilen müziğin keyfini çıkarın. Devamlı olarak alıştırmalar ve dönemsel olarak deneme koroları kullanarak okuma yeteneğinizi ve sonunda şarkılarını özgürce çalmaya başlayacağınızı göreceksiniz.

ADVERTISEMENT

Nota okuma ne demek?

Bir nota okuyarak müzikal bir limonu suyuna çevirmek son derece meşakkatli bir süreçtir, ancak özellikle uzun soluklu çalışma ve disiplin, artık nota okuyabilme becerisine sahip olacaksınız. Pratik yapmaktan asla kaçınmamalı ve heyecanınızı tükenmeyecek şekilde, müziği daha da derine anlayacaksınız.