Nota Nasıl Öğrenilir?

Müzik dinlemek ve oynamak herkesin arzusu olsa da konservatuvarlardan mezun olmaktan çok daha zor bir iştir. Nota okumayı öğrenmek, ünlü müzisyenler gibi performans sergilemek için esas alınan kurallardan biri haline gelmiştir. Ama bu neredeyse imkansız gibi gözüküyorsa da – nota okuma becerisini kazanmanın son derece mümkün olduğunu söylemek de mümkün. Notaları hafıza yerinde tutmak pratik bir iş olsa da konservatuvarlarmızdan mezun bir insan gibi olmak çok daha uzun bir sürece dayanır. Ancak, temkinli ve istikrarlı olmak koşuluyla notaları öğrenmek her yetenekli insanın başarabileceği bir şeydir.

Nota Nasıl Öğrenilmeye Başlanır?

Bir keman veya piyano çalamaya başlamak, notaları öğrenmeye hazır hale gelmek adına çok önemlidir. Daha sonra, pek çok kişinin çalmasını veya söylemesini öğrendiği en sevdiği müzik parçasının notalarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Bir partisyon kitaplarını ya da internetten edinilen notaları çalmaya başlayın. Bu seçimleri hafızanızda da tutmaya çalışın.

ADVERTISEMENT

Nota Seviyelerine Giriş

Bir gün çok ileride bulunmak amacıyla, nota konusunda mümkün olduğunca ileriyi düşünebilir ve geliştirebilirsiniz. İki temel nota seviyesi akla gelir; kolay ve orta seviye. O zaman, kendini daha fazla deneyebilmek için yeni tablolar çalmalısın. Bir nota kitabı satın alarak da bunu yapabilirsin. Kolay seviye notalar genellikle çok basit tekniklerden ibarettir ve çoğu zaman bir öğrenciden beklenmez. Fakat orta seviye notalar sizi biraz daha zorlayacak ve tabloların ezgisinin çok daha karmaşık olduğunu bilmeniz gerekir.

Nota Uygulamaları

Sosyal medya, öğrenme sürecine katkıda bulunmak ve nota öğrenmeyi kolaylaştırmak için en kullanışlı araçları sunmaktadır. Nota uygulamalarının popülaritesi artmış ve bu uygulamaların öğrencilerin nota öğrenmesini kolaylaştırdığı çok sayıda kanıtı var. Bunlar mevcut notaları tanımak ve üzerlerinde çalışmak için oldukça kullanışlı araçlar sağlarlar. Nota öğrenim sürecine rehber olmak için son derece etkilidirler.

Çalma Teknikleri

Nota öğrenmek için çalma teknikleri de önemlidir. Notları bir araya getirerek tabloyu oluşturmayı öğrenmelisin. Bu becerinin öğrenilmesiyle birlikte, çalışılan notaları doğru vuruşlara uygun şekilde çalmayı da öğretir. Sonra müzik notalarının akorlarını keşfetip, akorlar üstünde gezinmeyi öğrenmeniz gerekecek. Bu da bir müzisyenin en önemli becerilerindendir.

ADVERTISEMENT

Aralıklar

Nota öğrenmek aralıkları da öğrenmek demektir. Müzik aralıklarını anlayarak tabloların tonal yaklaşımı hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Müzik içerisinde aralıkların görünmesi büyük bir farklılık yaratacaktır. Aynı şekilde, ayrıca tonların altındaki farkları anlamak da nota okuma becerisini olgunlaştıracaktır.

Konservatuarlar

Son olarak, müzik eğitimi almak isterseniz lütfen bir konservatuara kaydolun. Nota okuma ve çalma eğitimi bu durumda gerçekten etkili olacaktır. Böylece öğrendiğiniz her şeyi uyarlayabilirsiniz. Ne kadar çok çalarsanız o kadar çabuk beceriniz gelişecek ve yavaş yavaş her tablonun sizinle hızlı bir şekilde konuşmaya başlayacağını hissedebileceksiniz.

Toplam kaç tane nota var?

Notaları öğrenmek, eğitim vermek ve çalmak tamamen sizin kontrolünüz altındadır. Üstendiğiniz şeyin tepeden tırnağa sizin için ne kadar zorladığı bağlıdır. Bir elbiselerde olduğu gibi önce küçük parçalardan sonra komple giyinerek başlamak mantıklıdır. Pratik yapın ve eğlenin, her şeyin olması için merak etmeyin, yavaş yavaş her şeyin kendiliğinden yerli yerine oturacağını göreceksiniz!

ADVERTISEMENT