içimdeki müzik

İçimdeki Müzik, Sharon M. Draper tarafından kaleme alınan etkileyici bir gençlik romanıdır. Bu kitap, gençlerin ve yetişkinlerin iç dünyalarını keşfetmeleri için bir rehber niteliği taşımaktadır. İçimdeki Müzik, birçok farklı temayı ele alarak okuyucuları düşündürmekte ve onları duygusal bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Romanın konusu, ana karakter olan Melody Brooks‘un hikayesini anlatmaktadır. Melody, on iki yaşında zihinsel bir engelle doğmuştur ve çevresiyle iletişim kurmak için sözlü olmayan bir yoldan iletişim kurmak zorundadır. Ancak, Melody’nin iç dünyasında bir müzik vardır ve bu müzik onun en büyük sığınaklarından biridir. Müzik, onun duygusal ifadesi ve kendiyle barışık olması için bir araçtır.

ADVERTISEMENT

Roman boyunca Melody, engelleri aşmak için mücadele eder ve güçlü bir karakter geliştirir. Annesinin ve öğretmenlerinin desteğiyle, güçlü bir irade ile kendini ifade etmeyi öğrenir ve sağlam bir arkadaşlık ağı kurar. İçimdeki Müzik, insanların kabul edilmek ve anlaşılmak için ne kadar önemli olduğunu anlatan etkileyici bir hikaye sunmaktadır.

Kitapta yer alan diğer karakterler de hikayeye derinlik katmaktadır. Melody’nin en iyi arkadaşı olan Rose, cesaret ve dayanışma örneği sergileyen bir karakterdir. Melody’nin ailesi de onun hedeflerine ulaşması için destekleyici ve anlayışlıdır. Tüm bu karakterler, Melody’nin iç dünyasını anlatmaktadır.

İçimdeki Müzik, genç okuyucular için ilham verici bir roman olmasının yanı sıra, aynı zamanda zihinsel engelli bireylerin yaşadığı zorlukları anlatarak farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Romanın yazarı Sharon M. Draper, okuyucuya engellerin üstesinden gelmek için mücadele etme ve kendi iç güçlerini keşfetme konularında ilham vermektedir.

ADVERTISEMENT

İçimdeki Müzik genç okurlar için önemli bir kitaptır. Bu roman, iç dünyamızın gücünü ve zorlukların üstesinden gelmedeki irademizi keşfetmemize yardımcı olmaktadır. Sharon M. Draper’ın anlatımıyla, Melody’nin hikayesi okuyuculara büyüleyici bir macera sunmaktadır.

İçimdeki Müzik Sharon M. Draper kitap özeti karakterleri ve kitap içereği

içimdeki müzik Konusu – Karakterleri ve Özeti

Melody Brooks: Anlatıcı ve ana karakterdir. 11 yaşında, 5. Sınıfa giden bir kızdır. Beyin felci ile dünyaya gelmiş ancak son derece zekidir.

ADVERTISEMENT

Diane Brooks: Melody’nin annesidir. Aynı zamanda bir hemşiredir. Kızının zeki olduğunun farkında ve her zaman, her konuda destekler.

İçimdeki Müzik Özeti

Kafanızın içinde binlerce kelimenin dönüp durduğunu fakat sadece içinizden konuşabildiğinizi, bu kelimelerin bir tanesini bile söyleyemediğinizi düşünün.

Sevdiğiniz insanlara bir kere bile seni seviyorum deme imkânınızın olmadığını bir kere bile sarılamayacağınızı ya da bu tarz şeyleri yapamayacağınızı düşünün.

Dışarı çıkamayacağınızı, koşup, dans edemeyeceğinizi getirin aklınıza

Her şeyi yapabilen insanlarla bir arada olduğunuzu sizin için bunlardan bir tanesini bile yapmanın mucize olduğunu bildiğinizi düşünün.

En anlamlı Kitaplar arasına girebilecek olan bu kitabımızın karakteri Melodi, sizin de tahmin edeceğiniz üzere bunlardan hiç birini yapamıyor.

Doğuştan beyin felci olan ve hayatı boyunca konuşmamış 11 yaşındaki Melody’ nin beyni adeta bir fotoğraf makinesi gibi. Gördüğü her şeyi ezberliyor ve aklında tutuyor. Okulun en zeki çocuğu fakat hiç kimse bunun farkında değil. Zihninde sürekli dönüp duran kelimelerle savaşan Melody adeta kapısı ve anahtarı olmayan bir kafesin içinde gibi hissediyor kendini.

Sonunda kaynaştırma sınıfına alınıyor ve ” normal ” sınıf arkadaşlarına ayak uydurmaya çalışan Melody’nin hayatı okulun bilgi yarışması takımına girmesiyle değişiyor.

Komşusu ve okuldaki yardımcısının yardımcısının yardımıyla iletişim kurmanın yolunu bulan karakterimize hiç bir zaman yılmadığı için sizlerde hayran olacaksınız.

Bizler onun yerine olsaydık ne yapardık acaba? Kaçımız vazgeçerdi?

İmkânsız denmesine rağmen melodi konuşmayı denediyse bizlerde kendi mucizelerimizi gerçekleştirebiliriz çünkü hayatta her zaman mucizeler vardır.

Her yaşa hitap eden ve okurken zorlanmayacağınız bu kitabımızı sizlerin de okumanızı çok isterim.

Gerçekten okunmayı hak eden bir kitap. Aldığı ödüllerde buna değer olduğunu gösteriyor zaten. Kitabımızın hayatınızın bir kösesinde yer etmesi ve keyifle okunması dileğiyle…

Kısa Bilgiler

Sharon M. Draper, bir New York Times çok satan yazar.
Beşinci baskının kapak resmi Daniel Chang’a, kapak fotoğrafı Cyril Bruneau/Jupiter Images’a aittir.
Bir okuma grubu kılavuzu ektedir. Kitap 10 yaş ve üzeri ve 5-8. sınıflar için önerilir.
Hikâye, serebral palsili bir kız olan Melody Brooks’un yer aldığı birinci şahıs olarak yazılmıştır.

İçimdeki Müzik – Kitap Açıklaması

Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım.

İngiltere’nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King ödüllü yazar Sharon M. Draper’dan hüzün ve umut dolu soluksuz okunacak bir roman. Gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak kaleme alınmış. 11 yaşındaki Melody’nin hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkûm. Hiçbir uzvuna komut veremeyen bu küçük kızın beyni ise mükemmel işliyor. Hikâye Melody’nin öğretmenlerine, arkadaşlarına, komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatıyor. İncelikli, naif, akıcı, komik ve ilham verici bir eser. Sesini asla unutamayacağınız bu cesur kızla tanışmaya hazır mısınız?