Gül Ahmedim İlahisi Notaları

Birçok kişini seslendirdiği bu ilahi Hz. Muhammet için yazılmış ve ona duyulan sevgiyi anlatmaktadır. Din her zaman insanlık için en önemli ve en hassas konulardan olmuştur. Yaşanılan her konuda maneviyat her zaman için rahatlatıcı ve en güvenilir destek olacaktır. Eşref Ziya Terzi’de bu ilahiyi yorumlayan isimlerden birisidir. 

İlahi Notaları

Eşref Ziya Terzi 24 Aralık 1969 yılında doğmuştur. Çocukluk yıllarını İstanbul Levent’te geçiren Terzi 1988 yılında Sarıyer İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur. Liseden sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanmış ancak okulu sevemediğinden devam etmemiştir. Evlendikten sonra Kalksam ve Dirilsem adlı albümünü çıkarmış ve bu albüm hayatının dönüm noktası olmuştur. Gelin şimdi beraber ilahiyi inceleyelim.

ADVERTISEMENT

Gül Ahmedim İlahisi Notalar

M i- fa – sol – fa – mi – re- mi – mi – fa – sol – la – si – do

Si -la -si -do – re-do – si-la – sol – la -si-do – si – la

Sol – fa – si – do – re – do – si – la – sol – sol – la – si – do

ADVERTISEMENT

Si – la – sol – fa – fa – mi – fa – sol – fa – mi – re – mi – mi

Mi – fa – fa – fa – sol – sol – sol – fa – fa – fa – mi

Gül Ahmedim İlahisi Sözleri;

Yapayalnız gecelerde
Anlamaz ki beni kimse
Olacak sensin tek çare
Dertlerime gül Ahmed’im
Gül Ahmed’im, gül Ahmed’im
Canda canan Muhammed’im
Kurban olsun canım, tenim
Gözlerine gül Ahmed’im
İşte şuramdaki yaram
Ah ne yapsam, ne yapsam
Senden başka yok ki saran
Kollarına gül Ahmed’im
Gül Ahmed’im, gül Ahmed’im
Canda canan Muhammed’im
Kurban olsun canım, tenim
Gözlerine gül Ahmed’im
Geldim huzuruna senin
İşte sağında Ebubekr’in
Eridi bitti Ömer’in
Yollarına gül Ahmed’im
Gül Ahmed’im, gül Ahmed’im
Canda canan Muhammed’im
Kurban olsun canım, tenim
Gözlerine gül Ahmed’im

ADVERTISEMENT

Gül Ahmedim İlahi Sözleri ve Dinle

Gül Ahmedim ilahisi Türk müziği kültüründe çok özel bir yere sahiptir. İlgi çekici notası ve güçlü sözleriyle birçok dinleyiciyi etkisine alan bu eser, geleneksel Türk ilahilerinin en sevilen örneklerinden biri olarak bilinmektedir.

İlahi müziği, Türk müziği geleneğinin önemli bir parçasıdır. Gül Ahmedim ilahisi gibi sayısız eser, insanların inançlarını ve duygularını ifade etmek için kullanılmıştır. İlahiler, genellikle sade melodi ve sözleriyle, Türk kültürünün manevi yönünü yansıtmaktadır.

Gül Ahmedim ilahisinin notaları oldukça basit ve kolay çalınabilir. İki dörtlükten oluşan bu ilahi, doğru bir şekilde çalındığında oldukça hoş bir etki bırakmaktadır. İlahinin notası şu şekildedir:

SOL DO SOL LA SOL SOL LA SOL

Gül Ahmet’im gönülleri sultani
SOL DO SOL LA SOL SOL LA SOL

Aşkınla çeşm-i giryanda cananı buldum
FA SOL LA LA SOL FA MI FA SOL LA

İçim dertli gönül courseman dalgın
SOL DO SOL LA SOL SOL LA SOL

Sevgine daldım, mest oldum yine
FA SOL LA LA SOL FA MI FA SOL LA

Özellikle başlangıç aşamasındaki müzisyenler için Gül Ahmedim ilahisi, kolay çalınabilirlik özelliğiyle önerilen eserler arasındadır. İçerdiği basit nota dizileriyle, bu ilahi, doğru bir şekilde çalındığında, müzik zevkine yeni başlayanların bile beğenisini kazanabilir.

Gül Ahmedim ilahisinin sözleri de, müzikal notaları kadar etkileyicidir. Oldukça manevi bir içeriğe sahip olan sözleri, inançları güçlü insanların kalplerine dokunmaktadır. Sözler, şu şekildedir:

Bu sözler, sadece bir ilahide bulunabilecek meşhur manevi sembolizmleri taşımaktadır. Sözler, insanların inandığı Allah’a duyulan sevginin yansıması olarak kabul edilmektedir. İlahideki “ceşm-i giryanda cananı buldum” dizesi, Allah’ın sevgisi ve merhameti anlamını taşımakta ve birçok dinleyici için manevi açıdan çok anlamlı olmaktadır.

Gül Ahmedim ilahisi, Türk müziği tarihinde oldukça eski bir geçmişe sahiptir. 19. yüzyılın ortalarında ortaya çıkan bu eser, günümüzde hala müzik dünyasında sevilen ve saygı duyulan bir ilahidir. Gül Ahmedim, birçok Türk ilahisinde olduğu gibi, insanların inançlarının güçlenmesine ve manevi hayatlarına katkı sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Gül Ahmedim ilahisi, Türk müziği kültüründe önemli bir yere sahip olan bir eserdir. Basit, hoş notası ve manevi sözleri ile kalpleri fethetmeye devam etmektedir. Günümüzde, daha genç kuşakların da sevdiği bir ilahi olarak bilinen Gül Ahmedim, inancı güçlendirmek ve manevi hayata katkı sağlamak isteyen herkese önerilen bir eserdir.