Daha Dün Annemizin Notaları

Çocukların gelişimi, doğru şarkılarla büyümesi her anne ve baba için önemlidir. Bundan dolayıdır ki çocukların özellikle anaokul yıllarında oynadıkları oyunlar veya dinledikleri şarkılar çocuğun gelişimini etkilemektedir.

Yaşasın Okulumuz ya da Daha dün Annemizin, evrensel bir çocuk şarkısının Türkçe versiyonu. Çocuklara ilkokulda öğretilen en ünlü şarkılardandır. 1761’de bestelenip yayımlanan “Ah! Vous dirai-je, Maman” adlı Fransız melodisine dayanır. Günümüzde bildiğimiz halini ise Mozart bestelemiş ve birçok farklı varyasyonunu yapmıştır. Bu varyasyonlar dünyaca ün kazanmış ve günümüze kadar gelmiştir. Ahmet Muhtar Ataman tarafından bu varyasyonlara Türkçe sözler yazılmıştır. Çalınması ve söylenmesi kolay bir şarkı olan Daha Dün Annemizin hala tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

ADVERTISEMENT

Daha Dün Annemizin Melodika,Flüt,Bağlama,Gitar Notaları

Do do sol sol la la sool ; (Daha dün annemizin)

fa fa mi mi re re doo ; (kollarında yaşarken)

do do sol sol la la sool ; (çiçekli bahçemizin )

ADVERTISEMENT

fa fa mi mi re re doo ; (yollarında koşarken)

sol sol fa fa mi mi ree ; (şimdi okullu olduk)

sol sol fa fa mi mi ree ; (sınıfları doldurduk)

ADVERTISEMENT

do do sol sol la la sool ; (sevinçliyiz hepimiz)

fa fa mi mi re re dooo ; (yaşasın okulumuz)

Daha Dün Annemizin Şarkının Sözleri ;

Daha dün annemizin
Kollarında yaşarken
Çiçekli bahçemizin
Yollarında koşarken

Şimdi okullu olduk
Sınıfları doldurduk
Sevinçliyiz hepimiz
Yaşasın okulumuz

Okul bizim yuvamız
Tertemiz tutmalıyız
Öğretmenler annemiz
Onları çok severiz

Daha dün annemizin notaları hala kulaklarımızda çınlıyor. Onun bizim için söylediği şarkılar ve çaldığı müzik her zaman özel bir yere sahip oldu. Anneler, her zaman evimizin bir parçasıdır ve müzik, onların kalplerinde en güzel duyguları uyandıran bir sevgi dilidir.

Annemizin notaları, bizim hayatımızda önemli bir yere sahipti. O, evimizde hep müziğin olmasını istemiş ve bize öğretmek için çaba harcamıştı. O, bir piyanist olarak, müziği içtenlik ve tutkuyla çalardı. Çaldığı her nota, kalbimize dokunurdu ve bizi müzik dünyasının büyüleyici sesleriyle sarardı.

Annemiz, bizimle olan tüm anılarını müziğine yansıtırdı. Her şarkı, bizi o anlara geri götürür ve onları yeniden yaşatırdı. Evi temizlerken, yemeği pişirirken veya sadece otururken çaldığı müzik, her zaman bizimle birlikteydi. Onun müziği, evimizin ruhuydu.

Annesiyle olan bu müzik deneyimi, onu bizler gibi birçok insanın nasıl etkilediğini gösteriyor. Müzik, sevgi, neşe ve hüzün gibi birçok duyguyu uyandırabilir. İnsanların hayatında, müziğin özel bir yeri vardır. Ailelerde, müzik her zaman bir araya gelmenin bir yolu olmuştur. Birçok aile, müzikal yeteneklerini bir araya getirerek keyifli bir zaman geçirirler.

Müzik, insanları birleştiren bir araçtır. Annemizin notaları, bizim hayatımızda önemli bir rol oynamıştır. Onun müziğine bakarak, hayatımızdaki güzellikleri ve sevgiyi hatırlıyoruz. Müzik, bazen bir anlam ifade etmeyebilir ama insanlar için değeri paha biçilmezdir.

Annemin notaları, bizlere hayatın en güzel anlarını hatırlatır. Bize sevgiyi ve mutluluğu anımsatır. Onun müziği, bizim hayatımızın bir parçası oldu ve her zaman öyle kalacak. Onun müziği, hafızamızda sonsuza kadar yaşayacak.

müzik insan hayatı için çok önemlidir. Annelerin notaları, insanlar için unutulmaz bir deneyimdir. Herkesin hayatında, müziğin özel bir yeri vardır. Annemizin notaları, bizim hayatımızın her anında bir arada ve hepimizin kalbinde sonsuza kadar var olacaktır.