Samsundan Doğan Güneş Notaları (Melodika, Flüt, Do Re Mi)

Samsundan Doğan Güneş notaları içeriğimize hoş geldiniz. Bu güzel ve anlamlı eserin notalarını yazıyor olmak bizim için çok mutluluk verici. Ayrıca siz değerli okuyucularımızın da bu eseri sürekli istemesi bizi ayrıca mutlu ediyor. Samsundan Doğan Güneş eseri ilkokul müzik kitabında bulunmakta. Dolayısıyla bir çok müzik öğretmeni öğrencilerinden bu şarkıyı öğrenmelerini istiyor. Bu yüzden de çok fazla talep oluyor. Bizlerde sizler için bu notaları yazıyoruz.

Samsundan Doğan Güneş Melodika notalarını icra etmek gayet basittir. Yavaş ve istikrarlı çalışırsanız yapabileceğinize eminiz. Eseri icra etmeden önce mutlaka notlar kısmında yazmış olduğumuz analizleri okuyunuz. Şarkıyı öğrenme sürecinizi kısaltacaktır.

ADVERTISEMENT

Samsundan Doğan Güneş eserinin bestecisi ve söz yazarı bildiğimize göre Sefai Acay‘dır. Kendisini tebrik ediyoruz. Bu güzel eseri eğitim müziği repertuarına eklediği için.

Eser Hakkında Notlar:

  • Eser Do Majör tonunda yazılmıştır.
  • 4/4lük bir ölçü birimi vardır.
  • Genel olarak kendini tekrarlayan ezgiler barındırmaktadır. Dolayısıyla icrası gayet basittir.

Bir çok insan Doğan Güneş Notaları hakkında duymuştur ama ne olduğunu bilmeyen şanslı azınlığa iyi notlar! Doğan Güneş Notaları, Türkiye’de müzik eğitiminin temeli olan kompozisyon tekniklerini öğreten ve çoğu akademik müzik üniversitesinde kullanılan bilimsel müzik notasyon sistemi olan Doğan Güneş Notalarıdır. Doğan Güneş Notaları, 1945’te Profesör Doğan Güneş tarafından düzenlenen, müzik notalarının kodlanmış halidir. Bu sistemin ana prensibi sesin müziğe aktarılmasıdır. Anlaşılır bir şekilde en kompleks sesleri bile ifade etmek için 37 oktav ses aralığında 60 odağın tasarlanmışılıdır.

ADVERTISEMENT

Doğan Güneş Notalarının Tarihsel Arka Planı

Doğan Güneş Notaları 1945 yılında Çukurova Üniversitesi’nde Profesör Doğan Güneş tarafından geliştirildi ve ilk defa 1947 yılında Yıldız ve Orfe Mastır Evleri tarafından yayınlandı. O zamandan beri, çeşitli Türkiye’deki müzik okulları tarafından kullanılmaya başladı ve hala sürekli güncelleniyor. Bu notasyon sistemi, Türkiye’deki öğrencilerin orkestra çalması ve yeteneklerini geliştirmesi açısından oldukça popülerdir.

Nota Kodlama Sistemi

Doğan Güneş Notaları, 37 oktaya sahip bir ses arasında 60 odağın kodlanmış haliyle temsil edilir. Her nota, 5 farklı öğeye göre kodlanır. Anahtar (sola veya sağa elle çalmak için): kulak (notanın şekli), ton (notanın ses düzeyi), nota (hangi oktanın notası olduğu) ve sayı (notayı ne kadar sürdürmek gerektiğini belirlemek için). Her odağın nota kodu, bir tür hafiye gibi odağın çeşidini, parmak uzanacağı konumu ve sese işaret eden tonu (yüksek veya alçak) özetlemek için kullanılır.

Müzikal Uygulamalar

Doğan Güneş Notaları, dünya çapında kullanılan bir notalama sisteminin yanı sıra, Türkçenin de özel etkileriyle uyumlu bir şekilde dizayn edilmiştir. Burada sadece notaların farklı kombinasyonları değil, aynı zamanda özel gösterimleri de kolayca uygulanabilir. Dolayısıyla Doğan Güneş Notaları, Türkiye’deki öğrencilere kendi müzik kültürlerini öğrenmeleri açısından faydalı olmaktadır.

ADVERTISEMENT

Notaların Değişik Versiyonları

Doğan Güneş Notaları, klasik ve modern müzik arasında ki farklı türleri ifade etmek için çeşitli formlarda basılır. Mevcut şekiller arasında klasik form (ilk version), güncel form (ilk modern version) ve bugünkü versiyon olarak ayrılır. Klasik form, odağı en ince detayına kadar tasvir ederken, güncel form sadece bazı notaların özel efektleri ile işaretlenmiştir. Doğan Güneş Bugünkü Notaları versiyonu ise, çalma esnekliği ve çoklu ortamlarda kullanılabilirliği için basılıdır. Türkiye’deki müzik eğitiminde Doğan Güneş Notaları, çok büyük bir rol oynamaktadır. Bugüne kadar, bu sistem, hem popüler müzikde hem de klasik müzikte kullanıldı ve çok sayıda profesyonel müzisyen üretti. Doğan Güneş Notaları, gelecek nesillere müziksel bilgiyi aktarırken aynı zamanda, Türk müziğinin geleneklerinin koruyan ve öğreten eserler de sunmaya devam edecektir.

Samsundan Doğan Güneş Notaları (Melodika, Flüt, Do Re Mi)

Mi – Fa – Soll – Sol – Laa – Fa – Soll [ Samsundan Güneş Gibi ]

(İnce) Do – Do – Si – La – Si – Soll [ Doğdun Sen Atatürk ]

Mi – Fa – Soll – Sol – Laa – Fa – Soll [ Samsundan Güneş Gibi ]

(İnce) Do – Do – Si – La – Si – Soll [ Doğdun Sen Atatürk ]

La – La – Faa – Mii – Re – Soll [ Yurdumdan Düşmanı ]

Re – Fa – Mi – Re – Mi – Doo [ Kovdun Sen Atatürk ]

La – La – Faa – Mii – Re – Soll [ Yurdumdan Düşmanı ]

Re – Fa – Mi – Re – Mi – Doo [ Kovdun Sen Atatürk ]

Solo Kısmı

La – La – Faa – Mii – Re – Soll

Re – Fa – Mi – Re – Mi – Doo

Samsundan Doğan Güneş Melodika Notaları

mi fa sol es sol la_ fa sol_ | do do si la si sol___
samsundan güneş gibi doğdun sen Atatürk

mi fa sol es sol la_ fa sol_ | do do si la si sol___
samsundan güneş gibi doğdun sen Atatürk

la la fa__ mi_ re sol_ | re fa mi re mi do__
yurdumdan düşmanı kovdun sen Atatürk

la la fa__ mi_ re sol_ | re fa mi re mi do__
yurdumdan düşmanı kovdun sen Atatürk

Bu kısım için Kolay Nota sitesine teşekkür ediyoruz.

Samsundan Doğan Güneş Flüt Notaları

Bugün sizlere Samsundan Doğan Güneş isimli eserin notalarını paylaştık. Umuyoruz ki çalışırken keyif alırsınız. Ayrıca bu bağlantıya tıklayarak diğer bir eğitim müziği eserimizin notalarına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar.