Ormancı Nota

Ormancı türküsü İbrahim Tatlıses‘in 1996 yılında piyasaya çıkarmış olduğu bir türküdür. Üstelik İbrahim Tatlıses’in Ben İsterem adlı albümünü içerisinde bulunan bir türkü yani önemli dediğimiz türlerden bir tanesi. Günümüzde hala söylenebilen türkü türlerinden bir tanesidir. Bu türkünün içeriğinde genel olarak Tatlıses’in sesine uygun bir melodi bulunuyor. Bu melodiye uygun olarak da çoğu enstrüman ile söylenebiliyor.

Ormancı Şarkı Sözleri

Ormancı türküsü İbrahim Tatlıses’in seslendirmiş olduğu bir türküdür. Sözleri bakımından oldukça etkin bir yapıya sahip olan türkü günümüzde hala söylemeye devam ediyor. Üstelik belirli sanatçılar tarafından da söylenen türküler arasında yerini alıyor. Özellikleri İbrahim Tatlıses’de günümüze bazı dönemlerde bu türküyü söylediği görüldü.

ADVERTISEMENT

Ormancı Nota, ülkemizi hüzne boğan son 5 aylık süreçte, yoğun ve yoğunluk arz eden söylenmiş şarkılar aracılığıyla büyük bir merhamet hissi veriyor. Ormancı Nota, normal zamanda tüm hakkıyla dinleyilemeyenlere mükemmel bir seçenek olarak sunuluyor. Bu makalede, biz Ormancı Nota’taki şarkı sözlerini anlatacağız.

Ormancı Nostalji

Nostalji, Ormancı Nota Şarkı Sözlerinin en iyi örneklerinden biridir. Nostalji “Çöllerde Bir Türkü” ile başlar ve neredeyse hiç bitmeyen kelimeler tınısına dönüşür. İnsanın gözleri nişan alır, eklem noktalarını kaplayan kareler biçiminde yer alır ve onu yere inişe alır. Şarkının en etkileyici yanı, insanın hislerini tek bir çizgide kenetlenmesidir. Ağıt, insanların kara havanın boğucu baskısına direnmeyi bir eylem olarak görmektedir. Mevsimlerin kendilerine ait enerjileri çok belirgin, her mevsimin özgünlüğü ve benzersizliği vurgulanmıştır.

Ormancı Nota Do re mi

Ormancı Nota’daki diğer anlamlı şarkılarından biri de “Yalnızlık Var”dır. Şarkıda, Hislerin kalbi, Sapıklığa tüm kalbi vermiştir ve artık kurtulmanın neredeyse imkansız olduğu ifadesi olmaktadır. Özgürlüksüzlük, otoriteye olan bağlılık, zamanın önüne geçme korkusu, günlük cinayetler, fiziki ihmal, hayatın haksızlıkları ve acımasızlıkları açıkça vurgulanmıştır. Şarkı, insanların hayatının ne kadar karanlık olduğunu vurgulamak için uygun bir arka plan içeriyor. “Yalnızlık var, yalnızlık var yerleşip… Zaman yere düşmüşken kimseye fırsat tanımamâ Dizeleriyle, bu şarkı, şarkı sözlerinin yanındaki müziği bir sentez olarak kullanmak üzere tasarlanmıştır. Yalnızlık ve özgürlük arasındaki denge, dinleyiciyi hareketsiz sersemletirken, aynı zamanda onların “özgürlük sonrası, cehennem gibi bir yalnızlıkâ varlığı ile ruhlarını titretecek şekilde dengeli bir şarkı haline geliyor.

ADVERTISEMENT

Ormancı Solfej

Sonraki ve son şarkı, Sonu Olmayan Veda’dır. Şarkı, hiç kimsenin zor durumlarından, başarısızlıklarından ve pişman çıkışlarından kaçışın mümkün olmadığını vurgulamaktadır. “Verrükke Rabbena Da’veten Haleluya” dizeleri tüm kederi dolu ortamın tüm tonlarını içerir ve hisleri üzerimizde bırakır. Dünya üzerinde yükselen çeşitli kavgalar, sevdiklerimizle ayrılmamız, ölümlerimiz ve savaşların kıyımlarını incelerken, bu şarkı daha çok anlam ifade eder. Şarkının finali, zamanın sonsuzluğunu rezonansıyla birleştirir ve dinleyicileri duygusal bir çöküntüye bırakır. İçine girildiğinde her bir cümlede artık bedenimizi toplumun kanatlarından çekilme içgüdüsü hakimdir. Alttan alttan gözlerimizi sabırla kapatan çarpıcı bir Şikayet duygusunu taşıyan şarkı, dünyanın talep ettiği dayanılmaz çilesinde oradan raylı trenin oradan uzaklaşması gibidir.

Ormancı Türkü Notaları

Ormancı Nota, her şarkısıyla, bireysellik arayışından, yalnızlığa ve daha derine, dünyadaki bedenli ruhların derinliğine götüren eşsiz bir hikâye anlatıyor. Kendi şarkı sözleriyle, insanlara dua ederek aydınlık kalplere yardım etmek üzere kalplerini ısıtarak ruhların yeniden canlanmasına yardımcı oluyor. Her bir cümlesinde insanoğlunun merhamet dolu mücadelelerini vurgulayan Ormancı Nota, ruhunuzu, kalbinizi ve ruhunuzu okşayacak sözleriyle yüceltiyor.

Ormancı Nota

İlk Önce Solo

ADVERTISEMENT

Si – Do – Do – Si – Do – Sİ – Do – Si – Ree

Do# – Re – Do# -Sib – La- Sİb- La- Solll

Mi – Mi – Mİ – Mi – Re

Re- Do – Si -Do – Si – Si

Do – Do – Si -La- Si – La- La – Laaa

Şimdi Sözler

Do – Re- Mi – Mi – Mi – Mİ- Miii

Mi – Mi – Mİ – Re- Re- Re – Doo- Mi -Re

Do# – Re – Do # – Sib – La- Sib -La -Solll

Mi – Mi – Mİ – Re- Re-Re- Do – Do – Do -Si – Do – Si – Si

Do -Do – Si -La- Si – La- La – Laaaa

Do – Re- Mi – Mi – Mi – Mİ- Miii

Mi – Mi – Mİ – Re- Re- Re – Doo- Mi -Re

Do# – Re – Do # – Sib – La- Sib -La -Solll

Şimdi Nakarat

Si – Do – Do – Si – Do – Sİ – Do – Si – Ree

Do# – Re – Do# -Sib – La- Sİb- La- Solll

Mi – Mi – Mİ – Mi – Re

Re- Do – Si -Do – Si – Si

Do – Do – Si -La- Si – La- La – Laaa

Mi – Mi – Mİ – Re- Re-Re- Do – Do – Do -Si – Do – Si – Si

Do -Do – Si -La- Si – La- La – Laaaa