Mask Off notaları

Müziğin hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Sadece dinleyerek bile insanın ruhunu dinlendirebilen bir müzik, çaldığınız enstrümanla birlikte size, daha farklı bir boyut kazandırabilir. Günümüzde birçok kişi çeşitli enstrümanları öğrenerek, müziğin güzel dünyasına adım atmaktadır. Bu yazımızda, dünyaca ünlü bir şarkının nota ya da melodi notlarını, farklı enstrümanlarla çalmanın keyfini sunacağız.

‘’Mask Off’’ adlı şarkı, Amerikalı rap sanatçısı Future tarafından 2017 yılında yayınlanmıştır. Yayınlanmasının ardından kısa sürede büyük bir üne kavuşmuştur. Şarkının en bilinen melodisi, flüt kullanılarak yapılan bölümdür. Sizler için bu bölümün notasını vererek, farklı enstrümanların da kullanarak çalabilmenizi sağlayacağız.

ADVERTISEMENT

Mask Off Melodisi

Bu melodi farklı enstrümanlarla da çalınabilmektedir. Size, flüt, melodika ve piyano gibi enstrümanlarla nasıl çalabileceğinizi anlatacağız.

Flüt ile ‘’Mask Off’’ melodisi çalmak

ADVERTISEMENT

Flüt, bu melodinin çalınması için en uygun enstrümanların başında gelmektedir. İşte, bu melodinin flüt notaları:

[Re, Mi, Fa, Sol, Sol, Fa, Mi, Re, Re, Mi, Fa, Sol, Sol, Fa, Mi, Re, Mi, Fa]

Flüt çalarken sağ elle, yukarı doğru hareket ettirilirken, nota ilerler sol el ile de ulaşılan notalar çalınır.

ADVERTISEMENT

Melodika ile ‘’Mask Off’’melodisi çalmak

Melodika, akordeon gibi üflemeli klavyeli bir enstrümandır. İkiye ayrılan ağızlık kısmından üfleyerek, klavyede bulunan notaların çıkarılmasını sağlar. Bu melodiyi melodika ile çalmak isterseniz nota şöyledir:

[Re Re, Mi, Fa, Sol, Sol, Fa, Mi, Re, Re, Mi, Fa, Sol, Sol, Fa, Mi, Re, Re, Mi]

Piyano ile ‘’Mask Off’’melodisi çalmak

Piyano, en popüler çalgılardan biridir. Kendi içinde birçok farklı melodiyi barındıran piyano, bu melodinin de harika çalınabileceği enstrümanlardan biridir. İşte, piyano ile çalınabilecek melodinin notası:

[Re, Re, Mi, Fa, Sol, Sol, Fa, Mi, Re, Re, Mi, Fa, Sol, Sol, Fa, Mi, Re, Re, Mi, Sol]

Bu melodide, piyanonun bas tuşlarına da basarak, enstrümana farklı bir derinlik katabilirsiniz.

Sonuç olarak; birçok enstrümanın çalabileceği ‘’Mask Off’’ adlı şarkının melodisi, birçok kişi tarafından sevilmektedir. Siz de bu şarkının melodisi ile farklı enstrümanınızda, bu güzel melodiyi çalabilirsiniz. Belirttiğimiz tüm notaları uygulayarak, kendinizi müzikal anlamda geliştirebilirsiniz. Bu yüzden, farklı enstrümanların seslerinden yararlanarak, müzikal yeteneklerinizi geliştirmeyi unutmayın.

Mask Off Yazıyla notaları

RE LA FA SOL

SOL LA SOL FA MI

FA DO LA RE

RE LA FA SOL

SOL LA SOL FA MI

FA DO LA RE