Gençlik Marşı Şarkısı Notaları

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda genel olarak bu şarkı söylenir. Çünkü bu şarkı Atatürk’ün gençlere emanet ettiği Türkiye’yi simgeler. O yüzden notaları da oldukça önemlidir. Şarkının içerisinde barındırmış olduğu yürüyelim arkadaşlar tabiri gençlere söylenmiştir. Çünkü gençlerin durmadan ilerlemesini Atatürk’te oldukça istemiş ve bunu başarmıştır. Şarkı da buna dikkat edilerek özenle yazılmıştır.

Gençlik Marşının Notası

Kenan Doğulu’nun 1999 yılında seslendirmiş olduğu bu şarkı, günümüzde de 19 Mayıs’ta söyleniyor. Üstelik 19 Mayıs’ın vazgeçilmez şarkılarından bir tanesi olmayı da başarmıştır. Notalarının içerisinde bulunan çeşitli söylemler Türk gençliğine hitaben söyleniyor. Bu da Türk gencinin Türkiye’nin geleceği için değerini gösteriyor.

ADVERTISEMENT

Ülkemize uyarlanan versiyonu ise Selim Sırrı Tarcan yazmıştır. Ve birebir olarak Türkçe çevirisini de Ali Ulvi Elöve yapmıştır. Gençlik marşı gençlik bayramlarında ve stadyumlarda milli marşlarda söylenmektedir. 19 mayıs günü Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları ile birlikte bu marşı söyledikleri belirtilmiştir. Bundan dolayı 19 mayıs günü gençlik bayramı olarak addedilmiştir.

 

Gençlik Marşı Notaları Do Re Mi

DO SOL SOL LA SOL FA# SOL Mİ-
Dağ başını duman almış

ADVERTISEMENT

Mİ SOL LA FA Mİ FA RE DO
Gümüş dere durmaz akar

SOL DO Sİ DO Sİ LA Sİ LA SOL
Güneş ufuktan şimdi doğar

LA Sİ LA SOL LA RE RE SOL
Yürüyelim arkadaşlar

ADVERTISEMENT

DO DO RE Mİ SOL-DO Sİ DO RE Mİ-
Sesimizi yer gök su dinlesin

SOL Mİ RE DO SOL-DO DO# RE Mİ RE
Sert adımlarla her yer inlesin

RE RE Mİ FA LA RE DO# RE Mİ FA
Sesimizi yer gök su dinlesin

LA RE DO Sİ LA SOL SOL LA Sİ DO DO DO DO
Sert adımlarla her yer inlesin

Gençlik Marşı Solfej Videosu