Beethoven 9. Senfoni Notaları

Herkese merhabalar..Ondokuz 19. yüzyılda klasik müziğin dehası olan besteci ve piyanist, 1770 yılında Almanya’nın Bonn kentinde doğdu. Müzisyenin çok üzücü bir hayatı vardı. Beethoven’ın üçü sağır, ikisi görme engelli ve biri zihinsel engelli olmak üzere toplam yedi kardeşi var. Takip eden yıllarda, sadece iki erkek kardeşi hayatta kaldı.

Beethoven, Haydn ve Mozart‘tan miras aldığı ilkeleri, daha uzun kompozisyonlar yazarak ve daha heyecan verici ve dramatik eserler yaratarak geliştirdi. özellikle op. 109 piyano sonatıyla klasik müziğin romantik dönemini başlattı.

ADVERTISEMENT

Beethoven 9. Senfoni Piyano, Melodika, Gitar, Do Re Mi Notaları

mi mi fa sol sol fa mi re
do do re mi mi re re
mi mi fa sol sol fa mi re

do do re mi re do do
re re mi do
re mi fa mi re
re mi fa mi re do do sol
mi mi fa sol sol fa mi re
do do re mi re do do

Farklı Versiyon Notalar :

ADVERTISEMENT

Sİ Sİ DO RE RE DO Sİ LA

SOL SOL LA Sİ LA SOL SOL

Sİ Sİ DO RE RE DO Sİ LA
SOL SOL LA Sİ LA SOL SOL

ADVERTISEMENT

LA LA Sİ SOL LA Sİ DO Sİ SOL
LA Sİ DO Sİ LA SOL LA Mİ

LA LA Sİ SOL LA Sİ DO Sİ SOL
LA Sİ DO Sİ LA SOL LA Mİ

Ludwig van Beethoven, atalarına dayanan bir avusturya soyundan geliyor. 17. yüzyılda Avusturya’daki durmuş ailelerin içinde yaşayan Ludwig’in babası Kaspar adlı bir müzisyendi. Babası konserlerde çalmasını beklediği zamanlarda – yaklaşık olarak her gece – Ludwig onu bağrına bastı ve babasının frenini kullandı.

Beethoven’ın Yeteneği

Beethoven, yeteneğini erken gelişirken gösterdi. Henüz 8 yaşındayken, babasının dersleri sayesinde hem viyolonsel hem de piyano çalmayı öğrenmişti. Ancak babası çok rahat bir şekilde istediği şekilde ders vermiyordu. Kaba saba bir tavır içinde, Ludwig’i hapse atmaya itiyordu.

9. Senfoni Notaları

Beethoven’ın 9. senfonisi, tarihin en çarpıcı eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Eserin müzik ve besteleri, özellikle de orkestra çalışmalarında inanılmaz büyüleyici bir etkiye sahip. 9. Senfoninin notaları folkmuzik kökenleri taşıyor. Aynı zamanda modern tüm formları içerdiği ve her bölümdeki farklı temaların geliştirildiği de dikkate alınmalı. Eserin sonunda vokal çalışmaları eklendi ve kontrast ilave edildi.

9. Senfoni’nin Hikâyesi

Beethoven 9. Senfoninin yaratılma hikâyesi 9. yüzyıla kadar başlar. Her ne kadar çalışması demokrasi için haykırmış olsa da, eserin politik önemi anlaşılır biçimde ortaya çıkmadı. Beethoven bu parçayı yazmasının asıl nedeni olan, o zaman toplumsal olayları düşünmeyi etkileyen Rönesans müziğine veya bu senfonideki diyalektiğin etkisi altında bulunulmasına büyük özveri göstermişti.

Bize klasik olarak bilinen ve yoğun müzikal evrim içeren Beethoven’ın 9. Senfonisinin özünü sağlayan notalar, bu eserin klasik müzik alemi içindeki anlamını . Notaların sonunda eklediği vokaller, Beethoven’ın kendisinden kaynaklanan en büyük peşin hükmünü ifade etmektedir. Başyapıtın ethaga edildiğive daha sonra kültürümüze miras kaldığı için Ludwig van Beethoven, Aydınlanma felsefecileri gibi klasik dönemin büyük isimlerindendir.

Bu yazımızında sonuna geldik.. Flüt ve org ilede çalmayı deneyebilirsiniz..